2011 metais buvo atliktas Kazlų Rūdos savivialdybės kaimiškosios vietovės socialinių paslaugų tyrimas pagal Lietuvos KPP priemonės „Nacionalinis kaimo tinklas“ projektą „Jurbarko ir Kazlų Rūdos bendruomeninių organizacijų partnerystė mažinant socialinę atskirtį kaimo vietovėse“. Nustačius Kazlų Rūdos savivaldybės socialinių paslaugų ekonominius veiksnius bei atlikus socialinių paslaugų teikimo anketinę apklausą buvo nustatyta, jog Kazlų Rūdos savivaldybėje socialinių paslaugų netolygus išsidėstymas lemia paslaugų neprieinamumą kaimo gyventojams. Remiantis atliktu tyrimu būtina plėsti nestacionarias socialines paslaugas kaimo vietovėse. Buvo atliktas išsamus Plutiškių, Būdos, Antanavo bendruomenių tyrimas, kuris parodė, kad socialini paslaugų teikimas yra viena iš prioritetiškiausių bendruomenės veiklų. Surengus susitikimus Jūrės miestelyje, Jankuose išryškėjo, kad situacija ta pati ir šiose bendruomenėse.
Projekto tikslas- didinti Kazlų Rūdos savivaldybės Antanavo, Plutiškių, Jankų, Višakio Rūdos , Jūrės miestelio ir Būdos kaimo bendruomenių neįgaliųjų savarankiškumą ir užimtumą siekiant pagerinti neįgaliųjų socialinę integraciją bendruomenėje.
Projekto metu numatoma organizuoti penkis psichologo seminarus, teikti asmenines psichologines konsultacijas , bus organizuojami rankdarbių būreliuai. Šie būreliai veiks partnerystės principu, nes organizuos dvi bendruomenės (Antanavo ir Višakio Rūdos bendruomenių rankdarbių būrelis veiks Antanave o į užsiėmimus bus atvežama, Būda kooperuosis su Jankais panašiu principu, Jūrės miestelis su Plutiškėm. Projekto metu nuo kovo mėn. dirba trys asmenys, kurie organizuoja neįgaliųjų lankymą namuose (lankymas, konsultavimas), organizuoja savipagalbos grupes.
Įvairių socialinių grupių nariams ( tame tarpe ir neįgaliesiems) ne vis vien, kaip kaimas ar miestelis vystysis. Žmonės susirinks, kalbės, spręs įvairias problemas, galvos ir planuos, ką daryti, kad jų vietovė labiau klestėtų. Kuo daugiau žmonių susiburs į įvairius socialinius tinklus, tuo daugiau gims naujų idėjų, minčių, pasiūlymų. Visa bendruomenė aktyviai dalyvaus organizuojamuose renginiuose, projektinėje veikloje, nebijos atvirai pasidalyti savo lūkesčiais, teikti pasiūlymus, tartis, kaip įgyvendinti geranoriškumą, ugdyti dvasingumą, pilietiškumą, geriau suprasti vieniems kitus. Neįgalieji reikalingu ir svarbiu bendruomenės nariu pasijunta tada, kai savo darbu ir poelgiais padeda kitam. Bendros problemos ir jų sprendimas labiausiai stiprina bendruomenę. Tik stiprios bendruomeninės organizacijos gali užtikrinti aktyvų bendruomenių dalyvavimą šalies socialiniame, ekonominiame ir politiniame gyvenime ir pilietinės visuomenės kūrime.
Projektas atitinka socialinių paslaugų decentralizavimo principą, kuris yra pagrindas siekiant subalansuotos tobulos socialinių paslaugų sistemos, kuris siekia išsaugoti kiekvieno žmogaus asmenybės privatumą ir orumą. Tai tokių sąlygų sudarymas, kad klientai kuo ilgiau galėtų gyventi savo namuose plečiant nestacionares paslaugas kamo vietovių neįgaliesiems. Projekto dėka pagerės Antanavo, Višakio Rūdos, Jankų, Būdos, Plutiškių ir Jūrės miestelio 107–ių neįgaliųjų (iš jų 12 neįgalių vaikų ) ir 40- ies jų šeimos narių gyvenimo kokybė : psichologo konsultacijos ir seminarų dėka neįgalieji išmoks pažinti ir valdyti ligą ar negalią, išmoks spręsti dėl negalios kylančias psichologines problemas, veikla rankdarbių būreliuose pagerins neįgaliųjų užimtumą ir savarankiškumą, neįgalieji įgis naujų įgūdžių, neįgalieji įvairia veikla integruojami į bendruomenės gyvenimą, jausis lygiaverčiai bendruomenės nariai, pagerės jų savivertė.
Reda Kneizevičienė
Kazlų Rūdos savivaldybės bendruomenių asocicijos pirmininkė