Kazlų Rūdos kaimo bendruomenių atstovų išvyka į Vengriją

Gegužės 6-9 dienomis Kazlų Rūdos savivaldybės bendruomenių asociacija pagal Sūduvos VVG strategijos „Sūduvos krašto kaimo gyventojų gyvenimo kokybės gerinimas“ II prioriteto „Kultūros tradicijų puoselėjimas ir bendruomeniškumo skatinimas” 2.1. priemonės “Bendruomeniškumo ugdymas, dalijimasis gerąja veiklos patirtimi“ projektą „Kazlų Rūdos savivaldybės bendruomenių organizacijų socialinių paslaugų teikimo įgūdžių stiprinimas (Vengrijos geroji patirtis)” lankėsi Vengrijoje. Kelionėje dalyvavo kaimo bendruomenių deleguoti asmenys ir socialiniai partneriai. Mūsų tikslas buvo susipažinti su Vengrijos socialinių paslaugų teikimo gerąją patirtimi.
Iš tiesų daugelio dalykų galima tik pavydėti Vengrijoje. Visuose kaimuose yra sutvarkyta infrastruktūra: vandentiekis, kanalizacija, daugelis kaimų turi ir dujas. Stebėjomės gražiai tvarkomomis gyvenvietėmis ir švara. Mums beliko pavydėti, kad Vengrijos kaimų merai (mūsų atitikmuo- seniūnai) yra tikrieji savo gyvenviečių šeimininkai. Jie yra tiesiogiai renkami žmonių ir savarankiškai sprendžia visas kaimo problemas.
Pirmąją dieną lankėmės Balatonisco kaime. Tai kurortinis kaimas, kuriame daugelis gyventojų orientuojasi į paslaugų teikimą vietos turistams. Vengrijos VVG ” Už Balatono apylinkių gyvybingumą” savo strategijoje daug dėmesio skyrė šių paslaugų plėtrai. Mums šį miestelį pristatė VVG valdybos narys ir kaimo meras József Schumacher. Mes stebėjomės, kad paklausus ką veikia jaunimas, buvo atsakyta, kad dirba. Jie po pamokų dirba vynuogynuose ir turizmo paslaugų srityse. Vengrai dar jaunajai kartai skiepina meilę darbui. Senų ir vienišų Vengrijos kaimuose asmenų problema išspręsta taip pat puikiai Visi virš 65 metų ar pagal neįgalumą asmenys gali gauti pagalbos mygtukus, kuriais gali išsikviesti pagalbą per 15 minučių. Tai patogūs įrenginiai, kuriuos galima nešioti ant kaklo. Iš LEADER programos suremontuotose patalpose įrengtas daugiafunkcinis centras, kuris yra atviras visai vietos bendruomenei. Čia ir biblioteka ir internetinės kavinė ir vaikų darželis, kurių matėme kiekviename aplankytame kaime. Su pavydu stebėjome kokios modernios mažiesiems įrengtos patalpos. Kiekviename darželyje yra sava virtuvėlė, kuri gamina maistą ne tik vaikams, bet ir vienišiems seneliams. Kadangi Balatono regionas garsėja kaip vyndarių kraštas, aplankėme jauną šeimą, kuri verslą paveldėjo iš tėvų. Vengrijoje šeimos kultas yra labai senas reiškinys. Mūsų lankytoje vyndario sodyboje dar vyksta darbai. Nors įrengta moderni vyno gamybos įranga, plečiamos paslaugos: rengiama pokylių salė bei 20 vietų miegamieji. Vakarienei teko ir mums išbandyti pagal senąsias tradicijas lauko krosnyje keptų mėsos gaminių.

1 2 3 4 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 17 18 19 20 21 23 22 24

Antrąją dieną pasukome į kitą pusę aplankant Slovakijos pasienyje įsikūrusią Borzsonyleader vietos veiklos grupę. Mus pasitiko pirmininkė Neubauerné Szatmari Zsuzsa ir Krebsné Gabor Tamara, kuri atsakinga už tarptautinius ryšius. Tai 2007 metais įsikūrusi vietos veiklos grupė, kuri vienija 17 kaimų ir 25 000 gyventojų. Mūsų delegacijai buvo pristatyta strategiją, kurioje didžioji lėšų dalis teko turizmo plėtrai, verslui ir bendruomenių vystymuisi. Tarptautiniai projektai su Slovakija, Prancūzija, Estija, Suomija buvo skirti bendradarbiavimui tarp kartų. Vyresnio amžiaus asmenys mokė jaunimą tradicijų, o jaunimas mokė vyresniąją kartą naudotis informacinėmis technologijomis. Glaudžiai VVG bendradarbiauja su mokslininkais. Jie drauge su universitetu gilinosi į vietinių produktų gamybą, įrengė informacinį centrą. Kadangi šiam regionui būdinga vaismedžių ir vaiskrūmių auginimas, buvo įkurta net aviečių namai, kuriose vyksta įvairios uogienių degustacijos. Įkurtame informaciniame centre patalpos yra suteiktos įvairiems verslo subjektams ir NVO. Jeigu organizacija nevykdo komercinės veiklos, už patalpas jokio mokesčio nemoka. Šiame centre teikiamos įvairios paslaugos: svečių nakvynė, logopedo ir psichologo, mankštos paslaugos vaikams, konsultacijos mokesčių mokėjimo klausimais, prausykla, skalbykla, biblioteka, vyksta užsiėmimai kūdikių besilaukiančioms mamoms. Šiame centre veikai daug kolektyvų, ypač šokių. Vienintelis regione veikia pagyvenusių moterų pilvo šokių kolektyvas.
Su šia organizacija Kazlų Rūdos savivaldybės bendruomenių asociacija pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Naujiems partneriams įteiktas kvietimas atvykti į Lietuvą ir mūsų Suvalkijos kraštą. Ateityje planuojama ieškoti finansinių šaltinių, kad bendradarbiavimas būtų tęsiamas įgyvendinant įvairius projektus.
Lankantis Szob kaime mus sužavėjo kaimo turgelis, kuris įrengtas iš programos LEADER lėšų. Tas kraštas garsus vaismedžių, vaiskrūmių ir daržovių auginimu. Mums patiko idėja, kad kaimai vienijasi. Jeigu viename kaime vyksta turgus šeštadienį ryte, tai kitame prasideda šeštadienį tik po pietų. Taip sudaromos sąlygos, kad pardavėjai, kurie turi neparduotų savo prekių, gali suspėti į kitą turgelį, o pirkėjams patogiau, kai į jų gyvenamą teritoriją atvyksta iš kitų vietovių įvairią produkciją gaminantys asmenys. Kadangi tai pasienio kaimas, tai čia dažni pardavėjai ar pirkėjai ir iš Slovakijos. Kadangi mes lankėmės penktadienį, specialiai dėl mūsų delegacijos atvykimo buvo atvykę keletas pardavėjų su vietos sirupais, mėsos produktais, uogienėmis, arbatomis, sūriais ir kitomis gėrybėmis.
Paskutinis mūsų lankytas kaimas išsiskyrė savo problematika. Jeigu kituose kaimuose labai mažai bedarbių ir palanki vietovė turizmo paslaugų plėtrai, tai šioje vietovėje didelė bedarbystė, kas antras namas yra tuščias. Tai nacionaliniam parkui priklausanti teritorija ir dėl suvaržytų reikalavimų renovuoti namus, daugelis išsikėlė į kitas vietoves. Žemės ūkiu verčiasi labai maža dalis žmonių, yra daug socialiai pažeidžiamų asmenų. Meras išskyrė dar vieną grupę, kuriems labai reikalinga pagalba tai asmenys, kurie už lengvatinius kreditus yra prasiskolinę. Socialiai pažeidžiamiems asmenims meras skiria didžiausią dėmesį. Iš projektinių lėšų įsigyta šakų smulkinimo įranga, įvairūs žemės ūkio padargai, su kuriais mokomi dirbti šios socialinės grupės asmenys. Meras pabrėžė, kad sudėtingiausia šiuose žmonėse sužadinti motyvaciją dirbti. Susmulkintomis šakomis kūrenama mokykla, tai leido sutaupyti biudžeto lėšų. Yra skirtas nemažas žemės sklypas, kuriame auginama vaiskrūmiai, bulvės. Užauginta produkcija yra tiekiama į vaikų darželius kuriuose ruošiamas maistas ne tik vaikams, bet ir seneliams.
Vizito pabaigoje lankėmės pačiame naujausiame šio kaimo projekte- vaisių ir uogų džiovinimo ceche, kuris dar kvepėjo dažais ir įranga buvo dar nepanaudota. Meras su viltimi pasakojo, kad daug tikisi iš šio centro veiklos. Tai 100 metų senumo pirkia, kurios renovacijos projektą parengė studentai architektai. Ateityje planuojama pastatyti sudžiovintų produktų sandėlį. Buvome sužavėti šio kaimo svetingumu. Visa delegacija buvo apdovanota vietos sirupu, marškinėliais ir vietos šeimininkų keptais sausainiais su miestelio atributika.
Visose mūsų lankytose vietovėse ir mes nepalikome šeimininkų be dovanų. Visiems įteikėme juodos lietuviškos duonos, Sūduvos krašto šeimininkių kepinių ir vietos produktų.

1 2 3 4 56 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Norime nuoširdžiai padėkoti Jonei Mayer ir jos vyrui, kurie ne tik derino visus dalykinius susitikimus, bet ir buvo vertėjais. Jie daugelį metų gyvena Vengrijoje ir šalies gyvenimą, jos tradicijas žino iš vidaus. Mus maloniai nustebino jos vyras, kuris išmokęs puikiai lietuvių kalbą. Nuoširdžiai jiems dėkojame už įdomius pasakojimus apie šios svetingos šalies žmones ir tradicijas.
Grįžtant link namų, susitikome mūsų jau pažįstamais partneriais Slovakijoje. Tatrų regiono SPIŠ vietos veiklos grupės kaimų seniūnai taip pat dalinosi savo patirtimi sprendžiant socialines problemas, pristatė Maly Slavkov vaikų darželį, kurį įkūrė vietoj seno baro.

1 2 3 DSC_0361

Vykstant namo daug vyko diskusijų apie Vengrijos gerosios patirties pritaikymą mūsų Kazlų Rūdos savivaldybėje. Buvo pasiūlyta daug gražių idėjų, kurios bus sugeneruotos ir gegužės pabaigoje pristatytos šio projekto baigiamojoje konferencijoje.
Tikime, kad bendruomenių atstovams išvyka buvo naudinga ir duos stimulą ieškoti savo vietovėse socialinių problemų sprendimo naujų ir inovatyvių būdų.
Reda Kneizevičienė
Kazlų Rūdos savivaldybės bendruomenių asociacijos pirmininkė

Daugiau naujienų…

Skip to content