Sūduvos VVG nariai pagal tarptautinį projektą „Šiaurės Estijos Harju, Lietuvos Sūduvos, Lenkijos KOLD ir Slovakijos Spiš regionų turizmo plėtra panaudojant vietos išteklius”, kuris finansuojamas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonę „Tarpteritorinis ir tarptautinis bendradarbiavimas” rugsėjo 26-30 dienomis lankėsi Estijoje.
Slovakijos, Lenkijos, Lietuvos ir Estijos partneriai šiemet susitiko jau ketvirtą kartą. Balandžio mėn. projekto dalyviai dalyvavo Šv. Jurgio šventėje Lietuvoje, birželio mėn. Joninių šventėje Lenkijoje, liepos mėn. Slovakijos ELRO festivalyje, o rudenį buvo nuspręsta susitikti Estijoje.
Rugsėjo 27 d. įvyko tarptautinė konferencija apžvelgiant jau nuveiktus darbus, o jų kiekvienoje šalyje nuveikta iš ties nemažai. Konferenciją atidarė Estijos šiaurės Harju vietos veiklos grupės valdybos narys Arno Kannike, su kuriuo dar 2011 metais lankantis Estijoje buvo pasikesta tik kontaktais. Vėliau bendradarbiavimas tęsėsi delagacijų vizitais ir vėliau tapo tarptautiniu keturių šalių projektu.
Konferencijoje kalbėjo Lenkijos VVG KOLD projekto vadovas, tarptautinio projekto koordinatorius Ireneuš Vitkovskis, kuris apžvelgė nuveiktus darbus ir pristatė savo VVG įgyvendintus projektus. Slovakijos SPIŠ projektų vadovė Katarina Krull pasidalino Slovakijos patirtimi. Sūduvos VVG pirmininkė Reda Kneizevičienė apžvelgė įgyvendintus Sūduvos VVG projektus. Konferencijos pabaigoje buvo pasirašyta projekto dokumentai, kurie reikalingi Slovakijos VVG, nes kiekvienoje šalyje sava dokumentacija. Kiekvieną kartą susitinkant partneriams tenka tikslinti dokumentus.
Po konferencijos visus dalyvius partneriai pakvietė aplankyti šio regiono LEADER projektus. Lankėmės Juri mokomojoje klasėje po atviru dangumi bei sveikatingumo take.
Rugsėjo 28 d. Sūduvos VVG nariai dalyvavo tradiciniame vietos ūkininkų obuolių turguje. Tai tradicinis renginys, kuriame vietos ūkininkai pristato savo sodų derlių bei vietos produktus, rankdarbius. Mūsų „Kraitės” klubo moterys bei tautodalininkai drauge su Lenkijos partneriais taip pat pristatė savo krašto darbus. Kad turgaus lankytojams nebūtų liūdna visus linksmino Estijos šokėjai, dainininkai ir mūsų Būdos kultūros namų etnografinis ansamblis „Gandružis”.
Po pietų vyko iškilmingas Estijos partnerių edukacinės trasos atidarymas. Partneriai pristatė savo pasaką apie drakoną, o konkurso nugalėtojas iškilimingai atidengė skulptūrą, kuri skirta šios pasakos personažui. Šioje trasoje buvo pastatyta stendas slovakijos pasakai „Apie tris grašius” ir lietuviškai pasakai „Katinėlis ir gaidelis”.
Visų delegacijų nariai aplankėme multifunkcinę sporto aikštelę, kuri įrengta iš LEADER projekto. Įdomu tai, kad įgyvendinus keletą projektų ne tik įrengta aikštelė, bet greta pastatytas naujas bendruomenės centras, kuriame įrengta pirtis, dušai, ateityje bus įrengta net kavinė, kurioje galėtų atsipūsti sportuojantys bendruomenės nariai ar pasislėpti nuo žvarbaus pajūrio vėjo.
Lankantis kultūros paveldo objektuose stebėjomės idėjomis kaip juos išnaudoti. Pavyzdžiui senojoje vietinio dvarininko sodyboje įrengta kultūros namai, nes šį pastatą nupirko savivaldybė, kuris neturėjo šeimininko. O greta esančiame malūne rengiamas ne tik amatų centras, bet iš viršutinio aukšto bus galima pasižvalgyti į paukščių migraciją, nes visa teritorija yra draustinio zona. Pavažiavus keletą kilometrų aplankėme senąsias kapavietes, kurios buvo rastos rengiant kelią. Čia gretai įrengtas muziejus, kuriame vedamos edukacinės programos, istorijos pamokos.
Estijos partneriai iš ryto prigaudę žuvies pakvietė visus ant jūros kranto vakarienei, kuri buvo iš ties tarptautinė, nes žuvis- estiška, o žuvienė- lietuviška. Visus susirinkusiu linksmino Estijos šokėjos, kurios nepabūgę žvarbaus vėjo šoko tiesiog ant jūros kranto, nors žiūrovai mieliau pasirinko stebėti viduje. Po vakarienės dar ilgai skambėjo visų šalių muzika. Sūduvos regioną pristatė jaunosios Būdos kaimo kanklininkės bei šokėjai, kurie pakvietė visus trepsiukui, transverui ir kitiems lietuvių laiudies šokiams.
Paskutinė vizito diena taip pat buvo darbinga. Iš ryto vyko projekto darbo grupės posėdis, kurio metu buvo aptartos tolimesnės projekto veiklos. 2014 m. birželio mėn. planuojama Slovakijoje visų partnerių pasakų trasos atidarymas, o prieš tai bus 2014 m. sausio mėn. posėdis Slovakijoje aptariant virtualaus gido rengimo bei kitus organizacinius klausimus. Vieningai nuspręsta, kad virtualaus turizmo gido pavadinimas- www.lepstour.eu Tai sudaro visų šalių partnerių pirmosios raidės pabrėžiant kad tai turizmo gidas.
Paskutinę dieną visų laukė netikėtas siurprizas. Nors buvome informuoti, kad plauksime į salą apžiūrėti dar vieno projekto, bet kad mūsų laukia didelis išbandymas, niekas net nesapnavome. Kai išlipę iš laivo pamatėme karines mašinas supratome, pasivažinėjimas bus su adrenalinu. Ši Naisaara sala yra 6 pagal dydį Estijoje, bet išsiskiria savo unikalumu, nes čia daug metų buvo raketinės bazės ir karinė teritorija. Ilgus metus čia eilinis žmogus papulti net negalėjo. Nors dabar šioje saloje statomos vilos, tačiau joje nuolat gyvena tik vienas gyventojas Petka, nes kiti, apie 150 gyventojų, gyvena tik vasaros metu. Tik saloje būnant sužinojome, kad mūsų reisas čia yra paskutinis vasaros sezono uždarymo ir rudens- žiemos met kas antrą savaitę čia atplauks tik pasieniečių laivas, kuris atveš vieninteliam salos gyventojui maisto ir kitų būtinų prekių. Mes taip pat Petkos nepalikome be dovanų- padovanojome jam Sūduvos VVG kepurėlę ir lietuviškos naminės duonos kepalą. Nors ši sala neturi daug gyventojų bet yra turistų mėgiama vieta. Švedijos fundatoriai net skyrė lėšų bažnyčios statybai. Papildomai lėšų šios bažnyčios statybai gavo ir iš LEADER programos. Nors šioje saloje miško takais važiuojant karinėmis mašinomis adrenalino netrūko, bet buvo įdomu. Aplankėme raketines bazes, kuriose buvo saugomos povandeninės minos, karinius bunkerius bei pažintinį taką, kurio stendai taip įrengti gavus lėšų iš LEADER programos. Nors pavargę, bet laimingi ir pilni gerų emocijų ir įspūdžių grįžome iš salos.
Išaušus pirmadienio rytui laukė kelias namo. Autobuse visą kelią buvo aptariami kelionės įspūdžiai ir generuojamos naujos idėjos būsimiems projektams. Atsisveikinome su partneriais ne ilgam, iki kitų metų, nes projektas tęsiasi ir bendrų susitikimų dar bus ne vienas.
Nuoširdžiai dėkoju amatininkams, tautodalininkams, kulinarinio paveldo puoselėtojams, kurie savo gėrybėmis pasidalino su mūsų partneriais. Dėkoju Būdos kultūros namų fokloro ansambliui „Gandružis”, kurie savo muzika ir šokiu padėjo pristatyti Sūduvos kraštą Estijoje. Ir be abejo dėkoju bendruomeniečiams už visakeriopą pagalbą rengiantis išvykai. Tikiu, kad grįžę su naujomis idėjomis į savo namus jie pasidalins su savo bendruomenės nariais.
Sūduvos VVG informacija